Bár nem kell a szomszédba mennünk újévi babonákért, azért körbenéztünk az öreg kontinensen, hogy mitől várják a környező népek a gazdagságot és az egészséget 2018-ra.
Az Ibériai félszigeten, így Spanyolországban és Portugáliában is 12 szem szőlőt fogyasztanak el szépen, lassan az éjfél közeledtével. A gyümölcsszemek a következő év hónapjait szimbolizálják, és minél édesebbe harapnak, annál jobbnak jósolják a rájuk váró időszakokat.
A Földközi-tengernél maradva, az olaszok lencsét tesznek a pénztárcájukba, piros bugyogót és pólót viselnek, a megunt tárgyaikat pedig egész egyszerűen kihajítják az ablakon. A görögök éjfélkor minden órát felhúznak a házban, úgy vélik, ezzel szerencsét hoznak otthonaikba.
A tizenkettes szám a német ajkú területeken is meghatározó. Svájcban például pontban éjfélkor, vagyis 12 órakor 12 korsó sört kell legurítani. A bajor régióban mindezt tetézik azzal, hogy egy, a keresztény egyház által megszentelt tárgyat, például egy rózsafűzért tesznek a párnájuk alá elalvás előtt. Újévkor pedig pontyot készítenek, amelynek pikkelyeit a pénztárcájukba rejtik, ettől remélve a gyors gazdagságot.
Fehéroroszországban sem tudnak elszakadni a tizenkettes számtól. Az itt élők ennyi papírcetlire írják fel a jókívánságaikat, és amint éjfélt üt az óra, elkezdik elégetni azokat. A babona szerint az a kívánságuk teljesül majd az új évben, amelyik az óra tizenegyedik ütésénél még nem égett el.
ESZTER
Kapcsolódó cikkek: Tisztázzuk! Mi a pezsgő és mi a Champagne?