Ebben a cikksorozatban igyekszünk bemutatni a mindenkori konyhai munka alapjait, technikáit, technológiát, eszközeit, amivel változatosabbá és könnyebbé tehetitek magatok számára a főzést, vagy elsajátíthattok olyanokat, amelyeket eddig még nem alkalmaztatok.

Bizonyára mindenki bizonytalanodott már el azt a kérdést illetően, hogy eléggé átsülhetett-e már a hús, amit süt? Kívülről nem sok minden látszik, belevágni meg senki sem szeretne, így megy a dilemma, és sokszor a nagy igyekezetben túlkészül, elveszti élvezeti értékét. Ebben a cikkben szeretnék egy kis támpontot adni azoknak, akik kétségek közt vergődnek minden hússütés alkalmával.

Persze a sütőben sütés teljesen más tészta, arról most nem is beszélnék bővebben, talán egy későbbi posztot is megér a téma – most maradjunk a roston, azaz serpenyőben/grillen sütésnél. Természetesen rengeteget számít a hús vastagsága, és a serpenyő hőfoka, de mivel utóbbit nem tudjuk olyan mérhetően befolyásolni, kezdjük a hússal. Igyekezzünk mindenből 1-2 cm vastagságú szeleteket vágni (sertés szűzérme és karaj, csirkemell filé 1 cm, marha steak és bélszín 2 cm), hogy tökéletes végeredményt kapjunk.

Alapvetően, a sütési folyamatra nem árt beszereznünk egy maghőmérőt (500-700 Ft-ért már lehet venni), ugyanis ez fog bennünket megerősíteni abban, hogy ténylegesen készre sütöttük-e a húst. Elkészült ételről (maghője alapján) 75-80 °C között beszélhetünk sertés és szárnyas esetében, míg a marhánál a különböző fogyasztói szokások miatt eltér: rare (angolos) 49-53 °C, medium (közepes) 57-68 °C, a well done pedig 75-80 °C. Legnépszerűbb talán a medium, bár ebben is van medium rare és medium well done, kívánság szerint. A séfek „halála” a well done-ra kért steak, ilyenkor ugyanis a hús teljesen kiszárad és elveszti minden élvezeti értékét, nem beszélve arról, hogy a külső kéreg is kicsit több pörzsanyagot kap, mint ildomos.


Szárnyas

Szárhas húsok esetében első sorban talán a mell-filéről beszélhetünk, ennek egy közepes fokozaton (kb. 170 °C) felmelegített serpenyőben oldalanként ~4 perc a sütési ideje, míg egy combfilé esetében ez akár 15 perc is lehet. A kacsamell egészen más tészta, hiszen itt is fokozatok vannak, roséra ~8-9 perc alatt, mediumra pedig 10-11 perc alatt sütjük. Ha biztosra akarunk menni, használjuk a maghőmérőt.

Sertés

Sertésből grillezni, sütni leggyakrabban a szűzérmét használjuk érmékre vágva, finom, puha szerkezete miatt nem is érdemes máshogy feldolgozni (urambocsá’ kirántani). Mivel 1 cm-es szeletekről beszélünk a sütési idő nem több, mint oldalanként 3-4 perc (a serpenyő kondíciói ugyan azok, mint a szárnyas esetében), grillen 4-5 perc, mert nem kap olyan mértékű közvetlen hőt, mint egy serpenyőben. Steak-ként sütött karajszelet (1,5 cm) serpenyőben és grillen egyaránt 7-8 percet kíván oldalanként; kiklopfolva (0,5 cm) azonban szinte csak megmutatjuk neki a sütési fázist: serpenyőben 1-2 perc, grillen pedig 2-3. Ha biztosra akarunk menni, használjuk a maghőmérőt.

Marha

A legcsodálatosabb ételek egyike a steak, de ha nem jól készítjük el, az egyik legrosszabb is lehet, bár való igaz, hogy még a gyakorlott szakácsoknak sem mindig sikerül tökéletesre. Egy 2 centiméter vastagságú t-bone-, rump-, rib-eye steak, hátszín- vagy bélszín szelet sütési ideje serpenyőben és grillen egyaránt (egy-két fokos eltéréssel):

rare (angolos): 1,5 perc (maghő ~52 °C)
medium rare (félig nyers): 2,5 perc (maghő ~57 °C)
medium (közepesen átsült): 4 perc (maghő ~63 °C)
medium well done (félig kész): 5 perc (maghő ~68 °C)
well done (teljesen átsült): 6 perc (maghő ~75 °C)

Amennyiben korábban még nem dolgoztunk így marhával, kezdésnek bélszínt javaslok, bár az ára is szemrevaló, ennél a húsnál van rá a legnagyobb esély, hogy eltaláljuk a kívánt fokozatot. Nem tudom elégszer hangoztatni, ha biztosra akarunk menni, használjuk a maghőmérőt.


A hitelességéről nem tudok érdemben szólni, de létezik egy házi praktika a steakek elkészülésének „mérésére”, még pedig az ember saját keze. Hüvelyk- és mutatóujj összeérintve, a hüvelykujj alatti párna keménysége: rare. Hüvelyk- és középső ujj összeérintve, a hüvelykujj alatti párna keménysége: medium rare. Hüvelyk- és gyűrűsujj összeérintve, a hüvelykujj alatti párna keménysége: medium. Hüvelyk- és kisujj összeérintve, a hüvelykujj alatti párna keménysége: well done.

Nem szerettem volna ennél jobban belefolyni a témába, rengeteg apróság van még, amiről szót lehetne ejteni, de az alapok valahol itt végződnek. Ha van kedvenc húsrészetek, receptetek, praktikátok, írjátok le kommentbe. 🙂

A késekről, deszkákról itt értekeztem, a serpenyőkről, lábasokról, fazekakról szóló írás erre van, az 5 általam leghasznosabbnak tartott konyhai kiegészítőről itt olvashattok, a rövid darabolási gyorstalpalót pedig itt találjátok.

 

Forrás: http://jusandcalzone.blog.hu

0
0
0
s2smodern

SZTÁRHÍREINK

ÍME A FOODYNY

Íme a Foodyny, Magyarország legújabb és legszínesebb online gasztro magazinja, ahol a receptek böngészésén túl híres gasztroarcok és ismert személyiségek is folyamatosan betekintést engednek a színes hazai gasztroélet - reményeink szerint - minden zugába.

Hírlevelünkre feliratkozva MINDEN HÉTEN NYEREMÉNYEK várnak!

EatNaturalBio foodyny banner 05

AB OVO BOR AJÁNLÓ

FŐTÁMOGATÓ

Kende Gastro logo 5 prof konyha