A halászlé klasszikus karácsonyi fogás a magyar családok többségében, és bár nálunk ugyan nincs hagyománya a karácsonyi asztalon, mégis arra gondoltam megosztom veletek az én változatomat.

Halaszle 1

Mi halászlevet nyáron főzünk, bográcsban, frissen fogott halakból. Persze belsőséget pluszba vásárolunk hozzá, jó sokat. Imádom a halat, de talán horgászni még jobban szeretek. Gyerekkoromat legalábbis a nyári hónapokat a Duna partján töltöttem, ahol először hálóval, majd az első, kincsként őrzött horgászbottal próbálkoztam a halakat kifogni. Bátyámmal képesek voltunk hajnalok hajnalán biciklire pattanni, és hosszú órákat a „Szúnyog-szigeten” (ezt csak mi hívtuk így a rengeteg szúnyog miatt) a bot mellett görnyedve tölteni, miközben – legtöbbször hiába – feszülten figyeltük az úszókat. Eleinte sneciket fogtunk, persze, de olyan büszkén vittük haza őket, mintha egy kosár kardhal volna. Anyám, mikor meglátott minket kis híján szívifarktust kapott osztozott örömünkben, és hősiesen nekiállt, paprikás lisztbe forgatta, majd kisütötte a zsákmányt. Micsoda pompás ízek! Talán egy falat, ha jutott mindenkinek. Ahogy teltek a hónapok, évek, úgy lettünk mi is egyre rutinosabbak… már volt, hogy elmerészkedtünk horgásztavakhoz is, míg végül tényleg meg tudtunk főzni egy tisztességes halászlevet is.

Igazi halászlé fanatikus akkor lettem, amikor Szegeden vízilabdáztam. Ott, amikor csak tudtam halászcsárdában ettem. Az egyik helyen a halászlébe gyufatészta helyett kis batyukat tettek, isteni halbelsőség töltelékkel. Innen jött az ötlet, kísérletezgettem, míg sikerült összehoznom a szerintem legtökéletesebb receptet, amit szeretettel osztok meg veletek. Lehet, hogy elsőre egy kicsit macerásnak tűnik, de higgyétek el, megéri!

Remélem, megfőzitek, akár már most karácsonykor, és megírjátok nekem, hogy milyen lett!

Hozzávalók:

Hallé

  • 1 kg hal (ponty, harcsa) + filé
  • 1 l víz
  • 1 fej vöröshagyma
  • 1 ek fűszerpaprika
  • 1 kk erős pista vagy egy cseresznyepaprika
  • 1 db hegyes erős zöldpaprika
  • 1 db paradicsom

Tésztához

  • 100 g liszt
  • 1 egész tojás
  • 1 kk olaj
  • csipet só

Töltelék

  • 100 g harcsa filé
  • 100 g 35%-os tejszín
  • 1 tojás fehérje
  • 15-15 dkg ikra , halttej
  • só, bors
  • Valamilyen zöldfűszer: metélőhagyma, turbolya, ánizskapor (zöld része)

Az ikrát és a tejet megtisztítjuk a hártyától, és 3%-os sóoldatba tesszük 30 percre. (Sóoldatot úgy készítünk, hogy 1 liter vízben feloldunk 30 g tengeri sót.) A halfilét 5 cm-es darabokra vágjuk. Ha ponty filét használunk, akkor sűrűn beirdaljuk úgy, hogy az ipszilon szálkákat átvágjuk. A filéket szintén a sóoldatba helyezzük fél órára.

A hal fejét (szemétől és kopoltyújától megtisztítva), uszonyát, farkát egy lábos vízbe helyezzük, majd felforraljuk. Közben hozzávágjuk a vöröshagymát, paradicsomot, cseresznyepaprikát és sózzuk, borsozzuk. Amikor már zubog a víz, hozzáadjuk a fűszerpaprikát és 45-50 percig erős lángon forraljuk.

Közben elkészítjük a betétet. Egy késes aprítóba tesszük a tészta hozzávalóit, és “lezúzzuk”. Majd vágódeszkára helyezzük a morzsát, összegyúrjuk, fóliába csomagoljuk, és 20 percre félretesszük pihenni.
Amíg pihen a tészta, összeállítjuk a tölteléket: a harcsafilét felkockázzuk, és szintén a késes aprítóba helyezzük. Hozzáadjuk a tejszínt, a tojásfehérjét és a gép segítségével homogén állagúra pépesítjük. Ez lesz a kötőanyag. 
Amikor kész, óvatosan hozzákeverjük az ikrát és a tejet. Sózzuk, borsozzuk, és finomra vágott zöldfűszerrel gazdagítjuk.

A tésztát tésztanyújtó segítségével vékonyra nyújtjuk. Pogácsa szaggatóval kör alakú lapokat szaggatunk belőle. Az egyik lap közepére halmozunk a tölteléket, szélét megkenjük tojással, ráhelyezünk egy másik lapot, kinyomkodjuk a levegőt, és villával a szélét lenyomjuk.
Forrásban lévő vízben (vagy inkább leszűrt halászlében) 3-4 perc alatt kifőzzük.

Halászlevet leszűrjük, ha kell még ízesítjük, és tálalunk.
Tálalásnál a mélytányér közepére helyezünk egy nagy raviolit és egy szelet halfilét és merünk a levesből annyit, hogy a leves betétei még kilátszódjanak.
Finomra vágott hegyes erőspaprikával díszítjük.

Megjegyzés: a halászlevek általános szabálya, hogy ahány kiló a hal, annyi liter vizet használunk, és annyi darab közepes fej hagymát adunk hozzá. (Vigyázzunk, mert a túl sok hagyma megédesíti a levest!) A fűszerpaprikáról azért nem tudok konkrét mennyiséget mondani, mert minden paprika más és más. Körülbelül literenként egy csapott evőkanál nálam bevált.

TÓTH MARCI

Kapcsolódó cikkünk: 

 

0
0
0
s2smodern

SZTÁRHÍREINK

Weboldalunkon cookie-kat (sütiket) használunk, hogy személyre szóló szolgáltatást nyújthassunk látogatóink részére.