A karácsonyi készülődés egyik „nagy” shakespear-i kérdése, hogy a bejgli reped vagy nem reped? Bevallom őszintén, bejglit még nem készítettem, és ennek több oka is van. Egyrészt édesanyám hosszú évek óta mindig az elvárt mennyiségben prezentálja a karácsonyi asztalra az eszméletlen finom mákos és diós bejgliket a család számára. Másrészt, édesapám szerint minden magára valamit adó háziasszonynak kötelező megtanulnia bejglit sütni, ezzel is egyfajta pressziót gyakorolva kis családunk nem kevés nőtagjára. Nos, mivel én ebbe az utóbbi kritériumba nem férek bele és apámnak se kívántam ellentmondani, ezért a bejglikészítést egészen mostanáig hanyagoltam.
A történet pikantériája, hogy pont édesapám kért meg a napokban arra, hogy készítsek neki egy szilvalekváros – aszaltszilvás bejglit, mert kevesebb cukrot szeretne az ünnepek alatt fogyasztani, de kedvenc karácsonyi édességéről nem tud lemondani és egyszer hallott már ilyen bejgliről ráadásul a szilvalekvár a mindene… Mindezt a piacon közölte velem, majd kezembe adott egy üveg hozzáadott cukrot nem tartalmazó szatmári szilvalekvárt és egy nagy adag aszaltszilvát. Na, ezt tekintettem én kihívásnak és így született meg az én szilvás bejglim. Útravalóul drága jó apám csak annyit mondott: „Marcikám, az se baj, ha reped!”
Hozzávalók (4 kisebb rúd)
Tészta
- 520 g liszt
- 50 g porcukor
- 190 g vaj
- 70 g kacsa zsír
- 1 kezeletlen vagy bio citrom reszelt héja
- 1 kezeletlen vagy bio narancs reszelt héja
- 1 vanília rúd kikapart magja
- 2 nagy csipet só
- 100ml tej
- 2 tojássárgája
- 10 g élesztő
- 1 csipet cukor
Töltelék
- 50 g szeletelt mandulabél lereszelve
- 500 g szatmári(!) szilvalekvár
- 240 g aszalt szilva
Kenés
- 2 tojássárgája + 1 tojásfehérje
- 1 tojásfehérje
A tejet a tojássárgákkal és az élesztővel jól elkeverjük, majd félretesszük. Egy nagy keverőtálban összerakjuk a száraz hozzávalókat (a lisztet és a porcukrot átszitáljuk) és a zsiradékokat, majd az egészet betesszük a hűtőbe, hogy minden kellően hideg legyen.
Miután lehűltek az alapanyagok, elkezdjük összegyúrni a tésztát. A két tenyerem közé fogok egy adagot és laza mozdulatokkal összemorzsolom a száraz hozzávalókat a zsiradékkal. Ha érezzük, hogy melegszik és olvad a kezem melegétől a vaj, akkor inkább tegyük vissza a hűtőbe, hogy visszadermedjen. Ezek apró, de fontos mozzanatok, hiszen így lesz kellően omlós a bejgli tésztánk.
A tojásos keveréket a tésztába dolgozzuk határozott gyors mozdulatokkal, majd mikor összeált egy szatyorba helyezzük és fél órán át hűtőben pihentetjük. Négybe vágjuk (245-250g-os adagokra), gömböket formázunk a tésztából, majd egyesével fóliába csomagoljuk és megint hűtőbe helyezzük pihenni.
Közben a mandulát lepirítjuk száraz teflon serpenyőben. Vigyázzunk, mert könnyen meg tud égni! Ha aranybarnára pirult, akkor egy késes aprítóba tesszük és ledaráljuk.
Az aszalt szilvát egy kés segítségével durvára összevágjuk és négyfelé osztjuk (1 rúd bejglire kb. 60-70 g). Szatmári szilvalekvárt is négy felé osztjuk. 120 g lekvárral számoljunk 1 rúd bejglire.
A tésztákat elkezdjük kinyújtani. 25 x 20-25 cm-es szabályos téglalapokat nyújtunk, vizes kézzel a szilvalekvárból hengert formálunk. Szét terítjük rajta a lekvárt úgy, hogy nem teljesen a szélig húzzuk ki a tölteléket. Megszórjuk kb. 2ek reszelt pirított mandulával és rakunk rá kb. 60-70 g aprított aszalt szilvát. Széleit behajtjuk és óvatos mozdulattal feltekerjük. A másik három tésztagömbbel is ezt tesszük közben fóliával letakarjuk a már feltekert bejgliket.
Megkenjük a tojássárgájával (amihez adtuk még egy fehérjét is), majd hideg száraz helyen pihentetjük, amíg rászárad a tojás.
Ha megszáradt, akkor egy hurkapálca segítségével 5-5 lukat szúrunk (koppanásig szúrjuk) a bejglire, hogy a keletkező gőz távozni tudjon. Fel óra pihentetés után tojásfehérjével is megkenjük vékonyan.
A sütőt légkeveréses funkcióban 190-200 fokra előmelegítjük. Amíg felmelegszik a sütő, addig szárítjuk hideg helyen a fehérjével megkent rudakat. 25 – 30 percig sütjük, majd tepsiben pihentetjük. Hidegen szeleteljük.
Megjegyzés:
Mint, ahogy a képeken is látszik kinézetre 50%-ot sikerült elérnem, hiszen négyből kettő sajnos megrepedt. Ennek ellenére azt hiszem mégis büszkén viszem szüleimhez életem első bejglijét, mert az íze viszont tökéletes lett! Ha be tudtok szerezni egy kis aszalt szilvát, és van esetleg elfekvőben a spájzban szilvalekvárotok, akkor ne habozzatok elkészíteni és írjátok meg nekem milyen lett!
TÓTH MARCI
Kapcsolódó cikkünk: Karácsonyi aprósütik Tóth Marcitól