A közhiedelem szerint a burger Amerikából származik, az ottani gyorséttermi kultúra szülötte, de ez tévedés. Az első húspogácsát az I. században, a Római Birodalomban alkották meg egy étteremben. A nyersen felvagdalt húst jól befűszerezték, összegyúrták, és pogácsát formáltak belőle.
A hamburger másik felét, a szendvicset, Sandwich grófság lordjának, John Montagu-nak köszönhetjük, aki egyszerűen csak két kenyérszelet közé tette a húst. Ez a szokás gyorsan elterjedt, egyszerűsége és laktató mivolta miatt. Egy darabig nem változott, de a XIX. században Németországban és Ausztriában a kenyér helyett zsömlét kezdtek el használni.
Amikor az európaiak elkezdtek kivándorolni Amerikába, az egyik gyakori kiindulási pont Hamburg városának nyüzsgő kikötője volt. Ennek következménye az lett, hogy New York-ban a német városról elnevezett ételeket kezdtek árulni: a hamburg-steaket, illetve különféle szendvicseket. A kenyér közé rakott hús gyorsan elterjed, főleg amikor a végtelen legelőket kihasználva rengeteg hús került olcsón a piacra. Az emberek fogyasztották otthon, ünnepségeken, étteremben.
Egy hátránya volt, hogy csak helyhez kötve tudták fogyasztani, mivel ha mozogtak, szétesett, és kipotyogott az apróra vágott vagy darált hús. Egy vásáron – máig tisztázatlan, ki volt az ötletgazda – annak érdekében, hogy a vásárlók gyorsabban forogjanak, és ne foglalják a helyet, illetve tudjanak menet közben is falatozni, egy kifőzdés pogácsává kezdte gyúrni, és úgy zsemlébe tenni a húst. Ezzel előállította az első street foodot. Ez az étkezési forma gyorsan elterjedt, főként azért, mert rendkívül olcsó. A McDonald’s a múlt század harmincas éveiben jött létre, és a cég üzleti terjeszkedésével együtt a hamburger meghódította a világot.
AirChef
Kapcsolódó cikkünk: 1215 éves a világ legrégebbi étterme