Bevett szokás Magyarországon, hogy a szülést, illetve császármetszést követő napon a kismamák kímélő ételt kapnak a kórházban. Ez többnyire reggelire egy szelet vajas kenyérben, ebédre pedig rántás-levesben és tejbegrízben kimerül. Pedig lehetne másként is.
Szarka Dorottya dietetikus szerint nyugodtan vihetünk a kismamáknak ételt a szülést követő napokban a kórházba, ám törekedjünk arra, hogy ezek valóban kímélőek legyenek, tehát ne puffasszanak, ne legyenek túlságosan fűszeresek és könnyen emészthetőnek kell lenniük.
– Amivel nem lehet mellélőni, az a nem fűszerezett, nem érlelt, nem füstölt sajt, a magas hústartalmú sonka, a párolt csirkemell, a főtt tojás, a sárgarépa és a cékla, a zöld salátalevelek – mondja a szakértő.
Ezeken túl a kásák valóban jó szolgálatot tehetnek, a tejbegríz helyett vihetünk a kismamának köles-, hajdina- vagy zabkását is, melyeket akár hámozott almával, körtével vagy banánnal is feldobhatunk. Fontos, hogy a tejtermelés stabilizálásához sok folyadékot fogyasszanak az édesanyák, ez többnyire ásványvízre korlátozódik, de bátran kiegészíthető néhány pohár gyümölcslével is.
– Ilyenkor nem feltétlenül a teljes kiőrlésű vagy korpás gabona ajánlott, sokkal inkább a könnyen emészthető félbarna, fehér változatokat részesítsék a kismamák előnyben. Jó választás az Abonett, a puffasztott rizs vagy a kölesgolyó is – teszi hozzá a dietetikus.
ESZTER
Kapcsolódó cikkünk: Így lettem vegából húsevő