Magyarországon is hosszú évek óta működik az úgynevezett Slow Food mozgalom, melynek célja az egészséges táplálkozás népszerűsítése, a biodiverzitás védelme, az ízlésfejlesztés, valamint a kapcsolatépítés a helyi termelők és a fogyasztók között.
A mozgalmat egy olasz újságíró-szociológus hozta létre 1986-ban, miután felemelte a szavát az ellen, hogy Róma ikonikus terén, a Piazza di Spagna-n McDonald’s nyíljon. Az általa létrehozott Slow Food zászlójára tűzte a multinacionális gyorséttermekben forgalmazott fast foodok ellentétének védelmét és népszerűsítését.
Követői alapvető missziójuknak tartják a helyi termékek védelmét, a közvetlen értékesítést, a biodiverzitásra épülő kulináris értékek megőrzését, a minőségi alapanyagokból gondosan elkészített ételek fogyasztását.
Úgy tudni, a Slow Food mozgalom mára a világ egyik legerősebb civil szervezetté vált: 160 országban van jelen, világszerte százezer tagot tömörít. Magyarországon jelenleg öt nagyvárosban működnek, két konvíviumhoz lehet csatlakozni a fővárosban, további egy-egy működik Kerekegyházán, Pécsett és Abaújszántón is.
Kapcsolódó cikkünk: Ez történik a szervezetünkkel, ha nem eszünk szénhidrátot