Számos kiművelt emberfejben még a mai napig összemosódik a két kifejezés: a champagne, illetve a pezsgő. Sokan azt hiszik, a kettő ugyanaz – nos, igen is, meg nem is. Persze ha megkérdezünk egy szakember borászt vagy sommeliert, egyből tudja a választ, ugyanakkor az átlagemberekben fel sem merül, hogy a két dolog, kifejezés mást jelent. Lassan itt az év vége, mikor is az éjféli koccintás alapkelléke pont ez az ital, ezért jobb tudni, melyik micsoda. Vagyis egyáltalán mi a különbség a két kifejezés, jelentés között, és mikor használjuk őket.
Az első champagne-t Dom Pierre Pérignon (bencés szerzetes) készítette Champagne-ban. A parafadugó használatával kezdődött, amivel az új, még ki nem erjedt borokat zárta le, minek köszönhetően az erjedéskor keletkező szén-dioxid benne maradt a borban, ezért pezsgő, azaz champagne lett belőle. Nagyban gyártani is Franciaországban kezdték, majd szép lassan terjedt el Európában. Hazánkban a Franciaországból hazatérő Törley József honosította meg a technológiát, mikor is Budafokon champagne eljárást alkalmazva elkezdett pezsgőt gyártani. A pezsgőgyártásra legalkalmasabb borok könnyűek, alacsony savtartalommal rendelkezők, és fajtajelleg mentesek.
Háromfajta pezsgőkészítési mód ismert. A tankpezsgő gyártás, mint ahogyan a neve is mutatja, nagy tartályokban készül. Addig erjesztik a bort, míg megfelelő lesz a nyomás a tartályban, ezután nyomás alatt egy másik tartályba szűrik át, beállítják a cukortartalmat, és utána palackba töltik. Aztán a klasszikus pezsgőgyártás, ami természetesen erjesztő palackban történik, és amiben körülbelül egy évig erjesztik. Így kialakul benne a szén-dioxid, majd nyomás alatti tisztítás és szűrés következik, és hozzáadják az expedíciós likőrt, mely megadja a pezsgő jellegét. És van a klasszikus champagne módszer, aminek az a lényege, hogy minden a palackban megy végbe. Az időközben kialakult seprőt fagyasztásos módszerrel távolítják el, azaz a jégdugót kilövi a szén-dioxid, majd feltöltik, és visszadugózzák. Ezt a módszert éveken át végezhetik, így érlelve a champagne-t.
Most már kezd alakulni, mi is lehet a különbség? Egyszerűen is el lehet magyarázni, egy példán keresztül: pont ugyanaz a különbség, mint a bor és a tokaji között. Tehát a tokaji is bor, de csak az a bor lehet tokaji, ami Tokajban készült. Lefordítva, csak azokat a pezsgőket nevezhetjük champagne-nak, ami Champagne-ban készült. Ennyire egyszerű! Tehát ha valaki a társaságban nagyzolni szeretne, és esetleg champagne-nak nevezi az épp kiöntött pezsgőt, nézzük meg a palackot, hol készült, és ha nem a francia borvidéken, akkor nyugodtan lepezsgőzhetjük, persze azért fogyasszuk jóízűen.
AirChef
Kapcsolódó cikkünk: Borkülönlegességek: Pasion Blue és CannaWine