A borkóstolást egyfajta misztikum lengi körül. Hangulatos pincét képzelünk magunk elé jobbnál jobb borokkal, finom sajtokkal, fingerfoodokkal, szakértő iránymutatásával, hogy aztán órák alatt megismerkedhessünk az igazán különleges nedűk rejtelmeivel. A pincészetek tematikus borkóstolói ilyesmiről szólnak, a profik azonban ezt sokkal kevésbé romantikus módon végzik. Ráadásul ők sokkal több tételt is górcső alá vesznek, így számukra a borkóstolás leginkább a jó borok felkutatásával kapcsolódik össze.
– Amikor lekóstolunk 36 tételt, azt senki ne úgy képzelje el, hogy le is nyeljük a borokat, hiszen ebben az esetben gyakorlatilag lábra se tudnánk állni – mondja Bajkai Zsolt borszakértő, az Ab Ovo borkereskedés tulajdonosa, aki szerint csakis köpéssel lehet ezt a feladatot abszolválni.
Az igazán profik nem egyszer akár 50-60 tétellel is szembetalálhatják magukat, az orr és a szájüreg pedig rendkívüli igénybevételnek van kitéve ilyenkor.
– Mi ilyen nagyobb volumenű kóstolás esetén nem eszünk két bor között camembert sajtot, vagy egy jó csípős kolbászt, hiába is illene az a bor ízvilágához, mert ezt követően már nem tudnánk folytatni a kóstolást – magyarázza, majd hozzáteszi: szintén kerülik a kávézást és a dohányzást még a kóstolást megelőző órákban is, mivel ezek is negatívan befolyásolnák a kóstolás eredményét.
A szakértő szerint azonban az otthoni borkóstolás is lehet izgalmas és érdekes kihívás a laikusok számára, amennyiben szem előtt tartanak néhány fontos szempontot, és követnek néhány hasznos tanácsot.
– Szemrevételezünk, illatolunk és kóstolunk – húzza alá Bajkai Zsolt, aki szerint mindenképpen érdemes amatőrként is végigmenni ezen a rituálén. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy a bor kitöltésekor ügyeljünk arra, hogy ne másfél decit töltsünk egy vizespohárba, hanem adjuk meg a módját az eseménynek: egy öblösebb pohárba nagyjából fél deci nedű kerüljön.
Azt javasolja, tegyünk egy fehér papírlapot a kitöltött bor mögé, így meg tudjuk állapítani a bor színét például a fehérborok esetében a halvány szalmasárgától egészen a sötét aranyig, de igaz ez a vörösborok és rosék esetén is, amikor a pink, vagy a kettévágott eper különböző árnyalataival találkozhatunk.
Utána jön az illatolás.
– Érdemes mindenképpen bepörgetni a bort. Ha valakinek nincs meg ehhez a rutinja, akkor tegye le az asztalra a poharat, fogja meg a két ujjával a szárát, és az asztalon pörgesse meg – hangsúlyozza az Ab Ovo vezetője.
A folyamat során értékes illatanyagok szabadulnak fel, melyeket ezt követően megpróbálhatunk szelektálni. Eleinte az is elég, ha annyit mondunk, hogy gyümölcsös vagy ásványos, esetleg virágillatot vagy, mondjuk lóistállóra emlékeztető aromákat érzünk.
A kóstolási sorrend egyezzen meg azzal, ahogy egy borvacsora felépül: fehér, rozé, vörös és végül édes bort kóstoljunk. A szakértő szerint azonban érdekes tapasztalás lehet az is, ha valaki illatos fajtákból választva egy Irsai Olivért, egy Cserszegit és egy Sauvignon Blanc-t próbál meg összehasonlítani, vagy három Caberne-t, esetleg három Merlot-t különböző régiókból. Haladóknak kimondott kuriózum a vertikális kóstolás, egy adott borász, adott borának, 4-5-6 évjáratát összekóstolni. És ne feledjük: az, hogy ki mennyit érez, mennyire kifinomult az ízlelése, a szaglása, az adottság kérdése, amit egy bizonyos pontig lehet, sőt érdemes is fejleszteni.
ESZTER, Bajkai Zsolt
A cikk megjelenését az Ab Ovo borkereskedés támogatta.
Kapacsolódó cikkünk: Így tárolja otthon a bort, ha nincs borhűtője!